Neden Türk Alman Üniversitesi'ni Tercih Etmeliyim?

İstanbul'da bulunan Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ), Türk yükseköğretim mevzuatına tabi, Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak kurulan bir devlet üniversitesidir. Kuruluş amacı, Türk ve Alman yükseköğretim geleneklerinin en önemli başarı ve kazanımlarını araştırma ve öğretim alanlarında birleştirmek ve iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel iş birliğine önemli katkılar vermektir.

Türk-Alman Üniversitesi ayrıcalıklı bir devlet üniversitesidir. Çünkü;

-Türk-Alman Üniversitesi kendisini akademik sınıflamada bir araştırma üniversitesi olarak tanımlamaktadır.

-TAÜ'de öğrenim ücretsizdir. Türkiye’den mezun olan öğrencilere katkı payı ödemeden, uluslararası öğrencilere de uygun maddi koşullarla eğitim görme imkanı sağlanmaktadır.

-TAÜ çokdilli (multilingual) bir üniversitedir. Eğitim, lisans programlarında ağırlıklı Almanca, lisans üstü programlarda -ihtiyaca ve anlama bağlı olarak- Almanca veya İngilizce olarak verilmektedir. 

-TAÜ öğrencisi, akademik bağlantıların sağladığı avantajla 37 Alman üniversitesi ve DAAD’nin (Alman Akademik Değişim Servisi) desteğinden yararlanabilmektedir.

-Alman paydaş üniversitelerle yapılacak iş birliği çerçevesinde Türk üniversite diploması yanında Alman üniversite diploması ('double degree' veya 'joint degree' şeklinde) verilmesi de planlanmış, İşletme, Endüstri Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği Bölümlerinde çift diploma anlaşması imzalanmıştır. Diğer bölümlerde hazırlık süreci devam etmektedir.

-Çift diploma kapsamında partner üniversitelere eğitim için gönderilen öğrencilere DAAD ve YÖK tarafından burs tahsis edilmektedir.

-Pek çok ülke tarafından denkliği kabul edilen TAÜ’nün 7 ülkede 30 partner üniversite ile 41 Erasmus anlaşması bulunmaktadır.

-TAÜ’de ders programları iki ülkenin tanınmış akademisyenlerinin ortak çalışmasıyla hazırlanmakta ve seçkin bir akademik kadro tarafından, uygulama ağırlıklı olarak yürütülmektedir.

-İnteraktif eğitim amacıyla sınıf mevcutları küçüktür.

-TAÜ öğrencisine, Türkiye ve Almanya’da faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından staj ve uluslararası kariyer yapma fırsatı sunulmaktadır.

-TAÜ’de eğitim; lisans, yüksek lisans ve doktora programları ile devamlılığı sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Ayrıca, TAÜ Almanya’daki eğitim kuruluşlarınca tanınmış bir üniversitedir ve TAÜ diploması mezunlara, arzu etmeleri halinde Almanya’da da lisansüstü çalışmalar yapabilme fırsatı sağlamaktadır.

-Lisansüstü Programları düzenleyen Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerimizde 14'ü yüksek lisans, 7'si doktora programı olmak üzere toplam 21 adet lisansüstü program bulunmaktadır. 

-Kampüsü İstanbul Beykoz'da bulunan TAÜ, 2013-2014 Eğitim Yılında birkaç dalda lisans ve yüksek lisans programları ile hizmet vermeye başlamış, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında toplam 13 lisans bölümünde eğitim verilmiştir. Bu yıl öğrenci alacak olan Sosyoloji ve Enerji Bilimi ve Teknolojileri Bölümleri ile lisans program sayımız on beşe çıkacaktır.

-TAÜ'ye öğrenci olarak kabul edilmek için, Almanca bilmek şartı aranmamaktadır. Dil hazırlık sınıfımız, Almanca bilmeyenler için 1 yıl süreli Almanca eğitimi vermektedir. Yüksek düzeyde Almanca bilenler (dil sınavı ile tespit edilir) doğrudan eğitime başlayabilirler.


 

İKİ DİL, TEK ÜNİVERSİTE

İki ülke arasında köprü kuran, doğa ile iç içe, şehrin kalabalıklığından uzak modern üniversite