Özel Kontenjan

ADAY ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE
 
TAÜ bir devlet üniversitesi olarak YKS ile ÖSYM’nin merkezi yerleştirmesi sonucu öğrenci kabulü yapmaktadır. 

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ve YÖK Atlas’ta TAÜ’nün her bölümünün iki ayrı kodla ikişer kez yer almasının sebebi her bölümün bir genel, bir de Almanca eğitim veren liseler için ayrılmış özel kontenjanları bulunmasıdır.

Genel kontenjanlar (örn; Hukuk 100, Mühendislik 50), Türkiye’deki tüm liselerden mezun öğrencilerin tercihine açıktır. 

Az kişilik (örn; Hukuk 30, Mühendislik 10) kontenjanlar ise özel kontenjan olup belirli koşullara* tabidir. Buna göre bölümlerimizin Almanca eğitim veren liselere özel kontenjanlarını;
- Listede sarı olarak gösterilen liselerden mezun olup diplomalarında birinci yabancı dili Almanca olan adaylar,
- Listede turuncu olarak gösterilen liselerden mezun olup diplomalarında birinci yabancı dili Almanca olan ve DSD Dil Belgesi (Deutsches Sprachdiplom) bulunan adaylar tercih edebilirler. 

 

ÖNEMLİ NOT: Özel kontenjan tercihinde yukarıdaki koşulları yerine getiremeyen adayların kayıtları programa yerleştirilmiş olsalar bile yapılmayacaktır. 

* Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun Tablo 4'te gönderme yapılan Özel Koşullar bölümündeki 245. maddede (https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2021/YKS/kontkilavuz29072021.pdf) belirtilen koşullara dair, özel kontenjan adaylarına önemle duyurulur.

İKİ DİL, TEK ÜNİVERSİTE

İki ülke arasında köprü kuran, doğa ile iç içe, şehrin kalabalıklığından uzak modern üniversite